Felaket Kurtarma Çözümüyle,
Verilerinizi İş İhtiyaçlarınıza Uygun Olarak Koruyun.

Herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenden dolayı hizmetleriniz kesintiye uğrayabilir. Ağınızda bir kesinti olabilir, en son yüklediğiniz güncelleme kritik bir hataya neden olabilir ya da doğal bir afetin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. İşlerin normal akışında olduğu dönemlerde, işlerin ters gidebileceği zamanlara yönelik önlem almak; sağlam, hedefe yönelik tasarlanmış ve iyi test edilmiş bir felaket kurtarma (Disaster Recovery | DR) planıyla mümkün oluyor. İyi bir DR planıyla, bir felaketin şirketinizin kârlılığına etkisinin en az olacağından emin olabilirsiniz. Felaket kurtarma ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, Google Cloud Platform’un (GCP) yelpazesinde iş ihtiyaçlarınıza uygun bir çözümü mutlaka bulabilirsiniz.

Felaket Kurtarmanın Temel Unsurları

İş sürekliliği planlaması kapsamında hayata geçirilen felaket kurtarma (disaster recovery), iki temel ölçütü tanımlayan bir iş etki analiziyle başlar:

Kurtarma Süresi Hedefi
(Recovery Time Objective | RTO)

Uygulamanızın çevrimdışı olabileceği en uzun kabul edilebilir süre hesaplanarak hedef olarak belirlenir. Bu değer, genellikle daha büyük bir hizmet düzeyi sözleşmesinin (SLA) parçası olarak tanımlanır.

Kurtarma Noktası Hedefi
(Recovery Point Objective | RPO)

Büyük bir olay nedeniyle uygulamanızdaki verilerin kaybolabileceği kabul edilebilir en uzun süre belirlenir. Bu metrik, verilerin kullanılma biçimlerine göre değişir. Örneğin sıklıkla değiştirilen verilerin yalnızca birkaç dakikalık bir RPO'su olabilir. Buna karşılık, daha az kritik, nadiren değiştirilen veriler, birkaç saatlik bir RPO'ya sahip olabilir.

RTO ve RPO değerleriniz ne kadar küçük olursa, yani uygulamanızın bir kesintiden ne kadar hızlı kurtarılması gerekiyorsa, uygulamanızın çalıştırma maliyeti de o kadar artar.

Felaket Kurtarma İçin Neden Google Cloud’u Tercih Etmelisiniz?

Geleneksel felaket kurtarma planlaması, bir dizi gereksinimi hesaba katmanızı gerektirir. Örneğin:

Kapasite

Güvenlik

Ağ altyapısı

Destek

Bant genişliği

Fiziksel tesisler

Google Cloud sunduğu bulut ortamıyla, felaket kurtarma gereksinimlerini sunucuda karşılamaya kıyasla hem RTO hem de RPO ile ilişkili maliyetleri büyük ölçüde azaltır. Birinci sınıf bir üretim platformunda üst düzeyde yönetilen bir çözüm sağlayarak, bu karmaşık faktörlerin çoğunun veya tamamının üstesinden gelmenize yardımcı olarak birçok işletme maliyetini ortadan kaldırır.

Felaket kurtarma planlamasını Google Cloud ile yaptığınızda pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz:

Google’ın sahip olduğu, dünyadaki en büyük ve en gelişmiş bilgisayar ağlarından birinden yararlanabilirsiniz.

Dünya genelinde birden fazla varlık noktasının (PoP) bulunması, veri yedekleme konusunda elinizi güçlendirir.

Büyük bir trafik artışıyla bile karşılaşsanız, uygulamalarınız/siteniz vs diğer Google ürünleriyle otomatik olarak ölçeklenir.

Google’ın güvenlik modeli, Gmail ve Google Workspace gibi Google uygulamalarında müşterilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan 15 yılı aşkın deneyime dayanır.

Google Cloud, güvenlik, gizlilik ve uyumluluk konularında düzenli olarak bağımsız kurumların denetiminden geçer.

Global IT Bilişim
Hizmetleri A.Ş.

Onsekiz İş Merkezi Ortaklar Caddesi
Bahçeler Sokak 18/4 Şişli 34394 İstanbul
+90 (212) 211 50 01
info@globalit.com.tr