Skip to main content

Hepsiburada Başarı Hikayesi:

Hepsiburada

Google Kubernetes Engine(GKE) ile Optimize Edilen ve Otomatik Ölçeklenebilen Elasticsearch

icon_01

Sektör: E-Ticaret

Hepsiburada, Global IT’nin danışmanlığı ile yüksek I/O için PD-SSD disklerini seçti. En iyi performans ve düşük maliyet için makine tipi olarak yeni T2D Tau VM‘de karar kıldı. Mimari yapı ve yük dengeleme özellikleri uygun şekilde yapılandırdı.

Zorluklar

  • Hepsiburada’nın arama motoru, iki veri merkezinde, iki aktif-aktif Elasticsearch kümesinde çalışıyordu.
  • Manuel ölçeklendirme süreçleri, sabit olan ve ölçeklenemeyen mimaride oluşturuldukları için -özellikle black friday gibi kampanya dönemlerinde-
    çok çaba gerektiriyordu.
  • Elasticsearch, kampanya döneminde ölçeklendiriliyordu, ancak kampanyadan sonra manuel olarak kullanılan kaynağı azaltmak zorunda kalıyorlardı.
verim
Google Cloud üzerinde kullandığımız yapıyı yeni nesil konteyner teknolojileriyle modernize ederek otomasyon ve ölçeklendirme kabiliyetlerimizi geliştirdik. Verimliliğimizi artırdık ve gerektiğinde kullanmak üzere tasarruf sağladık. Bu verimlilik, yeni nesil TAU sanal makinelerinin Google Cloud üzerinde kullanıma sunulmasıyla daha yüksek oranlara ulaştı. Çalışma sırasında hem Google hem de Global IT ekiplerinin desteği ve rehberliği yardımcı oldu.

Kemal Erişen | Bilgi İşlem Direktörü

Çözümler

  • Hepsiburada’nın arama motoru, çok bölgeli bir Google Cloud Kubernetes kümesi üzerinde otomatik olarak ölçeklenebilen modern bir yapıya taşındı.
  • Kampanyalar tarafından oluşturulan trafik, minimum manuel müdahale ile tamamen GKE tarafından yönetildi.
  • Hepsiburada için Google’ın farklılaştırıcı özellikleri arasında maliyet optimizasyonu açısından öne çıkan optimum kaynak kullanımı da yer alıyor.

Bize UlaşınOfisimiz

Onsekiz İş Merkezi Ortaklar Caddesi Bahçeler
Sokak 18/4 Şişli İstanbul

wlogo

2006’daki kuruluşumuzun hemen bir yıl sonrasında, Google’ın bulut çözümlerini ülkemize getiren ilk teknoloji şirketi olduk. Uzun süre bu bayrağı Türkiye’deki tek yetkili iş ortağı olarak taşıdık ve bugüne kadar 750’nin üstünde müşterimize Google ile birlikte hizmet verdik.