Skip to main content
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Google Cloud AI & Data Aralık 2023 Güncellemeleri

Vertex AI Arama, yeni üretken yapay zeka yetenekleri ve kurumsal kullanıma hazır özellikler ekleyerek tek noktadan arama ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Kurumsal verileriniz üzerinde arama uygulaması ihtiyacınızı, Google Cloud’un kullanıma hazır arama çözümü Vertex AI Arama ile sadece bir kaç günde, hatta bir kaç saat içinde çözebilirsiniz.

Vertex AI Arama’nın sağladığı ayarlanabilir Retrieval Augmented Generation (RAG) sistemi, özel yerleştirme ekleme ve geniş dil modellerinin gücünü kullanma yeteneği ile sizi, bilgiye ulaştıracaktır.

İş gereksinimlerine uyacak şekilde özel arama

Kişiselleştirilebilir cevaplar: Şu anda ön izlemede olan kişiselleştirilebilir cevaplar ile  sonuçların nasıl oluşturulacağını kontrol edebilir, cevapların “Kısa”, “Ayrıntılı”, “Gündelik” veya “Resmi” gibi farklı formatlarda dönmesini sağlayabilirsiniz.

Arama ayarlama: Kurumsal doküman aramada hangi dokümanın önce geleceği, bu ayın ilerleyen zamanlarında ön izleme olarak açılacak. Vereceğiniz 50 – 100 soru/cevaptan oluşacak bir eğitim seti ile Vertex AI Arama’nın daha hassas bir sıralama ve daha iyi cevap sunmasını sağlayabilirsiniz.

Vektör Arama ve Vertex AI Yerleştirme özellikli DIY arama motorları: Daha karmaşık ve özelleştirilmiş kullanım durumlarınız varsa, kendi arama, öneri ve diğer üretken Yapay Zeka uygulamalarınızı oluşturmak isterseniz Vektör Arama ve Vertex AI Yerleştirme kullanabilirsiniz.

  • Vektör Arama: Verilerin, yerleştirilmiş olarak indekslenmesi ile arama ile ilişkili sonuçlara çok hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar. Kendi vektör arama sisteminizi oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanıcı arabirimi artık güncellendi. Ayrıca az sayılı indekslemeler için süre, saatlerden dakikalara indi ve filtreleme özellikleri geliştirildi.

    Daha detaylı bilgi almak isterseniz, bize ulaşabilirsiniz.
  • Vertex AI Yerleştirme: Yazı ve görsel yerleştirme destekleyen çoklu model yerleştirmelerinde video desteği, önizleme durumunda kullanıma açıldı. Üç veri girişi türünün tümünün aynı anlamsal alanı paylaşmasını kullanarak, video dosyaları için yeni kullanım alanları yaratabilirsiniz.

Sonuçları, veriye bağlama: doğru sonuçlar için yeni seçenekler

Üretken yapay zekanın halüsinasyon görme olasılığı, çoğu işletmenin endişeleri arasında yer alıyor. Vertex AI Arama, bu duruma karşı, sonuçları veriyle temellemek için çeşitli seçenekler sunuyor.

  • İşletme verileri ile temelleme: İşletme verilerinizi kullanarak sonuçların üretilmesi ve bunların özet ve alıntılarla desteklenmesi, kullanıcılarınıza sonuçların doğruluğunu kontrol edebilmeleri noktasında yardımcı olacaktır. Vertex AI Arama’nın temelinde yer alan bu özelliği, Vertex AI Konnektörler kullanarak bağlayabileceğiniz diğer veri kaynakları ile zenginleştirebilirsiniz.
  • Açık kaynak verileri ile temelleme: Genellikle Wikipedia gibi açık kaynak olan verilere erişen bir işletmede verinin de arama sonuçlarına dahil edilebilmesi üzerine temelleme testleri devam ediyor. Böylece sadece işletme özelinde değil genel verilerinde tek bir yerden araştırılabilmesi ile birden fazla yere bakmak için harcanacak zaman ve çabadan tasarruf edebilirsiniz.

Orjinal haber

Looker Studio Pro’yu artık Android ve iOS’da kullanabilirsiniz

Tam kahve molanızın ortasında aklınıza bir fikir geldi ve bunu Looker Studio Pro’da hazırlanmış raporlarınızı inceleyerek desteklemek istiyorsunuz. Masanıza kadar gitmenize gerek yok, cep telefonunuzdan mobil uyumluluğa sahip Looker Studio uygulamasını kullanarak raporlarınıza rahatça erişebilirsiniz. 

Google Play ve App Store’dan indirebileceğiniz Looker Studio uygulaması size daha gelişmiş bir kullanım kolaylığı ve iyileştirilmiş okuma rahatlığı sağlayacaktır.

Orjinal haber

Google Cloud, büyük dil modelleri için dünyanın en büyük dağıtılmış eğitim işini sergileyerek TPU altyapısının gücünü kanıtlıyor

Üretken yapay zekayla beraber, temel büyük dil modelleri de milyarlarca parametre ve trilyonlarca eğitim parçacıkları ile çok hızlı bir şekilde büyüdü. Bununla beraber bu tür büyük dil modellerini eğitmek için gereken süper işlem gücünün altında yatan ve genelde büyük kümlere dağıtılmış olarak kullanılan YZ hızlandırma çiplerinin kullanım miktarı da arttı. Bu kadar büyük ölçekli dağıtık makine öğrenmesini idare edilmesi birçok ortak ve önemli teknik zorluğu da beraberinde getirdi.

Google Cloud  bu zorluklara karşı ‘’Cloud TPU Çok Kesitli Eğitim’’i herkesin erişimine açtı.

Detaylar için tıklayınız.

BigQuery’deki yeni duyurulan metin analizleri ve ön işleme özellikleri ile arama ve makine öğrenim deneyimini geliştirebilirsiniz.

BigQuery, çok büyük miktarda tuttuğunuz metin halindeki kurumsal verileriniz üzerinde Arama ve Makine Öğrenmesini kullanarak değerli iş analizleri yapabilmenizi sağlayabilir.

Ham bir metinden anlamlı ve değerli bilgiler çıkarabilmek için metne bir ön işlem uygulamak kritik bir adımdır. Arama ve makine öğrenmesi akışlar gibi metin tabanlı işlemler için gereken metin ön işleme sonucu üretilen çıktının kalitesi, işlemin nasıl yapıldığı, hangi algoritmanın kullanıldığı gibi faktörlere bağlıdır.

Bu önemli aşamada BigQuery’nin temel parçası olan metin işlemeye ek olarak şu anda ön izlemede olan, yeni metin analiz ve ön işleme fonksiyonlarını da kullanabilirsiniz. 

Detaylar için tıklayınız.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.