Skip to main content
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Oyun Sektöründe Google Vertex AI Kullanımı ve Oyun Veri Analitikleri

Oyun Sektöründe Google Vertex AI Kullanımı ve Oyun Veri Analitikleri

Metrodayken birkaç el bulmaca çözmek, akşam ışıkları kapatıp heyecanlı bir korku oyununda kapıları aralamak, ya da haftasonu “bu yağmurda dışarı çıkılmaz ki” deyip bir yarış oyununun güneşli havasında direksiyon sallamak; herkes, kendi zevkine uygun bir oyun bulabilir.

Bize bu keyifli anları sağlayan ve bazen de bir çırpıda bitirdiğimiz birçok farklı türdeki oyunları yapmanın aslında hiç kolay olmadığını en iyi siz, değerli oyun yapımcıları bilir. İster tek kişilik dev kadro olun, ister çok iyi organize olmuş bir ekip, idealiniz ve hedefinizdeki oyunu ortaya çıkarmak uzun bir süre alabilir.

Bu sürecin önemi de eğer oyunu sadece hobi amacıyla yapmıyorsanız ve oyunu bir ürün olarak sunmak istiyorsanız daha da ortaya çıkar. Çünkü maddi karşılık beklentisi aslında ortada bir giderin de olduğu gerçeğini gösterir. Ayrıca devamlılık ve sürdürülebilirliği sağlamak da oldukça büyük bir efor gerektirir. Bir fikirle başlayan oyun yaratma sürecinin çeşitli aşamalarında Google Cloud’un birçok hizmeti, sizin idealinize erişmenize yardımcı olacaktır.

Vertex AI

Google Cloud, Vertex AI platformu altında makine öğrenmesi, model servisi ve üretken yapay zeka gibi hizmetleri sunmaktadır.

Araya ufak bir parantez açarak özellikle çok oyunculu sistemler olmak üzere birçok oyun türünde altyapı, sistem izleme ve güvenliğin ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerektiğini ve Google Cloud’da bunları da yapabileceğinizi söylemek isterim.

Bir oyun üretimini sürecinde Vertex AI platformunu nasıl kullanabileceğinize dair örneklerle ilerleyelim. Uzun zamandır üzerinde düşündüğünüz bir oyun fikriniz var ve artık başlamak istiyorsunuz. Öncelikle tasarım ve güncelleme aşamalarında bu fikri Google’ın üretken yapay zeka çözümlerini kullanarak zenginleştirebilirsiniz. Bunun için Imagen ile prototipleme aşamasında sahne veya karakter tasarımları için düşüncelerinizi görselleştirip, PaLM 2 ile hikaye, karakterler ve diyaloglar için çeşitli seçenekler üretebilirsiniz. Eğer kullanıcılarınıza chat imkanı da sunuyorsanız, PaLM 2 ile kötü söz filtresi ve ön moderasyon sistemi de kurabilirsiniz.

Kodlama aşamasında kodlamalara Duet AI yardımcı olacaktır. Desteklediği dilleri ve IDE entegrasyonlarını incelemenizde fayda var. Gene bir dipnot düşelim, Google Cloud konsolunda da Duet AI’yı projelerinizde asistan olarak kullanabiliyorsunuz.

Elbette oyununuzda kullanıcılara, oyun karakterleri ile sohbet imkanı vermek gibi bir düşünceniz olursa da Vertex AI’da bulunan üretken yapay zeka API’larını da kullanabilirsiniz. Hatta çok modelli Gemini kullanarak, oyuncuların bir görsel yüklemesiyle başlayan eğlenceli bir senaryoda tasarlanabilir.

Oyununuzda kendi tasarladığınız bir yapay zeka modeli kullanmak ta isteyebilirsiniz. Bu modeli eğitmek, test etmek ve oyuncuların erişimi için sunmak, Vertex AI platformunun güçlü bir özelliğidir. İster GPU, ister TPU  ile desteklenen bir MLOps pipeline ile makine öğrenmesinin tüm aşamalarını rahatlıkla Vertex AI üzerinde kurabilirsiniz.

Oyun Veri Analitikleri

Artık bir oyununuz var ve belki de milyonlarca oyuncuya (🧿) erişmiş durumdasınız. Veritabanınıza kullanıcı hareketleri ve olayları, Google Analytics verileri  ve sistem kayıtları gibi, anlık veya yığın halinde bir çok farklı veri akışı var. Daha bu aşamaya gelmeden önce, bu verileri BigQuery’de  toplamaya başlamanın faydasını göreceksiniz. 

Öncelikle BigQuery’deki verileri kullanarak kolaylıka Looker Studio ile bir çok farklı görselleştirme üzerinden takip edebilirsiniz. Hatta makine öğrenmesi uzmanlığınız olmasa bile, gene Vertex AI platformunda bulunan AutoML’ler ile ister direk BigQuery üzerinde, isterseniz Google Cloud konsolda verileriniz üzerine makine öğrenmesi işlemleri yapabilirsiniz. Bu şekilde gelecekteki taleplerin tahminlemesi, oyuna eklemeyi düşündüğünüz yeni bir öğenin etkileri veya yorumların veya hata bildirimlerinin otomatik olarak kategorize edilmesi gibi işlerde AutoML’leri kullanarak, yoğun bir iş gücü gerektiren bu operasyonları daha pratik ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Oyuncularınızı daha iyi tanımak, oyununuzu hayata geçirirken aldığınız keyfi onlarında oynarken almasını sağlamak ve bu keyfin sürdürülebilirliğini sağlamak için Google Cloud Vertex AI altında size yardımcı olacak bir çok hizmetten faydalanmanızı tavsiye ederim.

Bizimle tanışmak ve başta bu konular olmak üzere daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sonrası GGWP! İyi oyunlar! 👾

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.