Skip to main content
Bulut Bilişim ve Altyapı

Google Cloud Next 2023: Duyurulan Yenilikler Hakkında

Google Cloud Next 2023: Duyurulan Yenilikler Hakkında

Global IT ekibi olarak, size ve firmanıza özel fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz “En Önemli 10” gelişme ise şu şekilde:

  1. Etkinliğin en çok öne çıkan duyurularından bir tanesi Duet AI hizmetiydi. Duet AI’ın gücü ile Google Cloud Platform ve Google Workspace üzerinde artık çok daha rahat ve kolay bir şekilde işlerinizi gerçekleştirebilmeniz için önizlemeye açıldı.
  2. Vertex AI Search and Conversation (önceki isimleriyle “Enterprise Search on Generative AI App Builder” ve “Conversational AI on Generative AI App Builder”), daha hızlı ve kolay bir şekilde chat botları ve arama motorları yapmanız için herkese açık hale geldi.
  3. PaLM 2, desteklediği dil sayısını 38’e, token uzunluğunu 32.000’e yükselterek, artık tek bir girdi ile daha uzun dokümanlar üzerinde çalışma imkanı sunuyor.
  4. Google’ın ister SDK, isterseniz de uygulamanızın içerisinde entegre edebileceğiniz chat ve kod oluşturma modeli Codey ile desteklenen başlıca dillerde %25’e kadar kalite artışı sağlayabilirsiniz.
  5. Dünya çapında birden fazla küme ve birden fazla ekipteki büyük Kubernetes dağıtımlarını tek bir yönetim  konsolu üzerinden yönetme olanağı sunan GKE Enterprise, özellikle platform ekipleri için son derece faydalı olacaktır.
  6. Bigquery Studio, sağladığı SQL ve notebook altyapısı ile artık farklı platformlar ve kodlama dilleri arasında gidip gelmeden, tek bir ürün üzerinden verilerinizi yükleme, veri yolları oluşturma ve tahminsel analizler gibi veri çalışmalarınızı uçtan uca gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.
  7. Google Distributed Cloud’a gelen Spark entegrasyonu ile veri merkezlerinde bulunan sunucularınızla artık daha hızlı analitik sorgu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  8. Looker’a; Duet AI desteğinin yanı sıra, Tableau (önizleme) ve Microsoft Power BI (herkese açık) anlam katmanı desteği de açıklanan yenilikler arasında.
  9. NVIDIA’nın H100 GPU’larını temel alan ve GPU süper-bilgisayarı olarak sunulan A3 Sanal Makine’ler Ekim ayından itibaren herkesin erişimine açık hale gelecek. Bu noktada Cloud TPU v4’e kıyasla yüksek lisans ve üretken yapay zeka modelleri için dolar başına 2 kata kadar daha yüksek eğitim performansına ve dolar başına 2,5 kata kadar çıkarım performansına sahip olan TPU V5e’lerin de önizlenime açılması da paylaşılanlar arasında.
  10. Güvenlik ekipleri Mandiant Threat Intelligence, Chronicle Security Operations ve Security Command Center ürünlerinde artık Duet AI sağladığı kolaylıklardan yararlanabilecekler.

Google Cloud Next 2023 etkinliği tüm coşkusuyla geride kaldı. Bu etkinlikte paylaşılan 161 duyurunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.