Skip to main content
Dijital Dönüşüm ve Modernizasyon

Büyük Dijital Dönüşüm Süreçlerinde Küçük Adımlarla İlerlemenin (Prototiplemenin) Gücü

Dijital Dönüşüm

Hepimizin bildiği bir gerçek var ki iş dünyasının geleceğini büyük oranda teknolojik gelişmelerin hızı belirler. Şirketlerin gelişimi, kurum kültürü, rekabet ortamındaki görünürlüğü ve sektördeki değeri gibi pek çok temel unsur; şirketin dijital dönüşüm yaklaşımı ve uygulamalarına bağlı olarak öne çıkar ya da geride kalır. Bu noktada dijitalleşme ve dijital dönüşüm arasındaki farkı unutmamak gerekir.

İş dünyasının gündeminde önemli bir yer edinen bulut bilişim, sanal gerçeklik, yapay zekâ gibi teknolojilerin şirket bünyesinde kullanılmaya başlanması dijitalleşmeye örnek gösterilebilir ama dijital dönüşüm, pek çok farklı bileşenden oluşan bir süreçtir. Dijital dönüşüm sürecinde şirketlerin iyi hazırlanmış bir yol haritasına, stratejik planlara, başarılı bir kurum içi iletişim ve süreç yönetimine sahip olmaları gerekir.

Dijital dönüşüm, şirketin kullanmaya başladığı tüm dijital teknolojilerle bütünsel bir iş süreci yaratması ve her uzvunu bu sürece adapte etmesi şeklinde özetlenebilir. Dijital dönüşüm sürecinde kısa vadede önemli değişimler elde etmekten ziyade uzun vadede aşama aşama daha yüksek bir performans ve verim kazanmak amaçlanır. İlk bakışta oldukça karmaşık görünebilen bu sürecin yönetimi için ise pratik bir çözüm mevcut: “fast prototyping”. Hadi, büyük dijital dönüşüm süreçlerinde kontrollü ve güvenli ilerlemenin yolu hızlı prototipleme yöntemine daha yakından bakalım.

Hızlı Prototipleme (Fast Prototyping) Nedir?

Yenilikçi bir yaklaşım olan hızlı prototipleme, dijital dönüşüm gibi ciddi ve geniş süreçlerde daha güvenli ilerlemenize yardımcı olur. Bu yaklaşımın temel fikri aşama aşama ilerlemek. Böylece süreç boyunca her aşamayı kontrol edebilir, doğrulayabilir ve muhtemel problemlere karşı daha hazırlıklı olabilirsiniz. Hızlı prototiplemeyi somutlaştırmamız gerekirse bir merdivene benzetebiliriz. Zirveye ulaşmak için risk alıp bir yapıya tırmanmaktansa güvenli adımlarla basamak basamak ilerlemek çok daha sağlık sonuçlar almamıza imkân tanır.

Dijital Dönüşüm Süreçlerinde Hızlı Prototipleme Nasıl Uygulanır?

Dijital dönüşüm süreçleri, aslında organik bir yapıya sahiptir ve şirketlerin kimliğine, ürünlerine, ihtiyaçlarına, hedeflerine göre planlanır. Hızlı prototipleme de bu değişkenler üzerinden uygulanır. İlk aşamada şirketin ya da bireysel müşterilerin ihtiyaçları belirlenir, öncelikler tespit edilerek bir yol haritası hazırlanır. Ardından sürecin ilk prototipi hazırlanır ve uygulanır.

İlk prototip, yapay zekâ teknolojisi içeren bir ürünün iş sürecine dahil edilmesi olabilir. Ürün iş sürecine entegre edildikten sonra bu fikrin doğrulanması için kullanıcı testleri gibi yöntemlerle veriler toplanır ve değerlendirilir. Test sürecindeki metrikler üzerinden geri

bildirimler incelenir. Uygulanan teknolojinin etkinliğine, şirkete ve kullanıcılara kazandırdığı verime bakılır. Herhangi bir revizyon isteniyorsa hızlı prototiplemenin sağladığı müdahale imkânları sayesinde tüm düzenleme ve güncellemeler kısa sürede uygulanabilir. İstenen sonuçlara ulaşıldığında sürecin ilk aşaması tamamlanır ve dönüşümün ikinci aşamasına geçilir. Yol haritasındaki tüm aşamalar tamamlandığında ise şirketin dijital dönüşüm süreci başarıyla tamamlanmış olur.

Dijital Dönüşüm Sürecinde Hızlı Prototipleme Yaklaşımıyla İlerlemenin Avantajları

Büyük bir dönüşümü bir anda gerçekleştirmeye çalışmak yerine planlayarak küçük adımlar atmanın çok daha güvenli olduğundan bahsettik. Peki, pratikte hızlı prototipleme şirketler için ne gibi faydalar sağlar? Dijital dönüşüm sürecinde prototip oluşturmanın size neler kazandıracağına da bir göz atalım.

Erken Müdahale ve Kolay Çözüm İmkânı

Prototip oluşturmanın amacı, bir fikri test etmek ve sonuçlarını gözlemlemektir. Hızlı prototipleme yaklaşımı; büyük dönüşüm süreçlerinde işler çok karmaşıklaşmadan, içinden çıkılmaz hâle gelmeden tüm akışı gözlemleyebilmenize ve herhangi bir problem oluştuğunda erkenden müdahale ederek çözmenize imkân tanır. Ayrıca müşteri geri bildirimlerini, kaynak kullanımını ve maliyeti de daha detaylı inceleyerek süreci daha kontrollü yürütebilir, hedef kitlenizin memnuniyetini riske atmamış olursunuz.

Kullanıcı ve Müşterileri de Sürece Dahil Etme İmkânı

Dijital dönüşüm sadece şirketin değişim ve inovasyonundan ibaret değildir. Gerçek bir dönüşüm için şirket çalışanlarının ve müşterilerinin de bu sürece dahil edilmesi gerekir. Büyük çaplı dönüşüm süreçlerinde tüm bileşenlerin kontrolü zorlaşabilir ama aşama aşama ilerlendiğinde dönüşümün sonuçlarını görmek, kullanıcı ve müşterilerden geri dönüş almak daha mümkün hâle gelir. Bu sayede atılan adımları daha detaylı değerlendirip şekillendirebilirsiniz. Ayrıca sürecin ilerisi için de öngörü kazanır ve muhtemel riskleri en aza indirgemiş olursunuz.

Yeni Yaklaşımlara Çok Daha Açık Olma İmkânı

Şirketiniz hâlihazırda büyük bir dönüşüm sürecindeyken yeni fikirler denemek konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz. Bu durumda çoğu zaman denenmiş ve kanıtlanmış olanı tercih etmek daha makul görünür. Ancak prototip oluşturarak ilerlemek, size çok daha güvenli bir alan yaratır. Süreç içerisindeki olumsuzlukları, riskleri daha kolay görüp erkenden müdahale edebileceğiniz için sektörünüzdeki yeni fikirleri ya da teknolojileri de herhangi bir endişe duymadan deneyebilirsiniz. Aldığınız geri bildirimlere göre bu fikirleri süreçte kalıcı kılmak ya da uygulamaktan tamamen vazgeçmek sizin elinizde olur.

Küçük Adımlarla Erkenden Sonuç Alma ve Girişim Desteği Oluşturma İmkânı

Tüm dönüşüm sürecini bütünsel bir çabayla uygulamaya çalışmak, ciddi bir iş gücü ve kaynak gerektirir. Sürecin planlaması ve yönetimi de zorlaşacağından herhangi bir olumsuzlukta ciddi kayıplar yaşanabilir. Ancak hızlı prototipleme yaklaşımıyla adım adım ilerlemek, daha az iş gücü ihtiyacı ve maliyet oluşturur. Ayrıca başarıyla tamamlanan her yeni aşamadan sonra şirket mevcut iş gücünden daha fazla verim almaya başlar. Böylece her bir adımda daha da güçlenerek sonraki aşamalar için daha hazır hâle gelir.

Şirketinizin dijital dönüşüm sürecini en az risk ve en yüksek verimle tamamlamak istiyorsanız siz de iyi planlanmış prototip aşamalarıyla güvenli adımlar atabilirsiniz. Tüm bu süreç boyunca deneyimli ve güvenilir bir iş ortağıyla hareket etmenin konforu için Weoll ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.