Skip to main content
Genel Teknoloji ve İnovasyon

Özelleştirilebilir Domain ile Marka Kimliğinizi Öne Çıkarın 

Özelleştirilebilir Domain

Günümüz dünyasında markaların interneti aktif şekilde kullanması işleyişin rutini haline geldi. Müşteriler veya kullanıcılar bir markayla ilgili araştırmalarını genellikle internet üzerinden gerçekleştiriyor. Gerek satış için gerek reklam konusunda internet yani web üzerinde görünür olmak markalar açısından çok büyük bir önem arz etmektedir ancak markalar web üzerinde kendini göstermek isterse birtakım yöntemlere başvurmalıdırlar. Bu yöntemlerden en önemli olanlarından bir tanesi ise özelleştirebilir domain konusudur. Özelleştirilmiş domainler sayesinde markanıza profesyonel bir görünüm kazandırıp diğer markalardan önce çıkarak internet sitenize gelenlere güven vererek satışlarınızı artırabilir ve büyük karlar elde edebilirsiniz. Özelleştirilmiş domainler kullanıcıya markanıza zaman ve para harcadığınızı göstererek kullanıcının size karşı güvenini artırmakta büyük bir önem taşımaktadır. Marka kimliğinizi sağlam temeller ile inşa etmenize ve uzun vade de güçlü bir marka olarak dünya çapında bir tanınırlığa ulaşmanıza katkı sağlayacak bilecek kadar önemli bir oluşumdur. 

Özelleştirilebilir Domain

Özelleştirilebilir domainler, bir internet sitesinin adresini belirleyen benzersiz alan adları olarak kullanılmaktadırlar. Örneğin, “www.prestij.com” bir özelleştirilebilir domain olmaktadır. Özelleştirilebilir domainler belirli bir marka için spesifik olarak seçilir ve internet üzerinde eşi ve benzeri olmaz. Bu domainlere bir marka veya kişisel bir kullanımın konseptini ve temasını belli etmek için başvurulabilir.

Domain Seçiminin SEO Üzerindeki Etkisi

Domainlerin bir diğer avantajı ise arama motoru optimizasyonu (SEO) için oldukça kritik olabilir. Özelleştirilmiş domain’de yer alan markanız ile ilgili anahtar kelimeler kullanmanız arama sonuçlarında daha iyi bir performans göstermenize yardımcı olabilir. Markanızın web sitesi için kullanacağınız özelleştirilmiş domain, markanıza verdiğiniz önemi gösterdiği insanların markanıza karşı olan güvenini geliştirmektedir, işletmeniz hem daha profesyonel gözükür hem de spam filtrelerden kaçınmanıza yardımı olacaktır.  

Marka Kimliği, Marka Bilinirliği ve Güvenilirlik

Marka kimliği markaların kendilerini tanımlamasını, tanıtmasını ve ayırt etmesi sağlayan görsel ve sözel ögelerin toplamını oluşturmaktadır. Marka kimliği tüketicinin üzerindeki etkisinden dolayı, markaların itibarı üzerinde direkt bir etkisi vardır. Marka kimliği tüketicinin markanızı hatırlama ve algılama şeklini etkiler. Eğer marka kimliğiniz tutarlı değilse tüketicilerin size karşı bir güvensizlik beslemesi çok olası bir durumdur. 

Domain Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Domain, internet üzerindeki e-posta sunucuları veya web sitelerine ulaşımı sağlayan benzersiz bir kimlik olarak ifade edilir. Domain sayesinde belli bir web sitesine ulaşabilir veya belirli bir e-posta adresine mesaj gönderebilirsiniz. Domain üzerinde marka tanımlayabilir ve işletmenize benzersiz bir kimlik kazandırabilirsiniz. Çevrimiçi bir varlık oluşturarak ürün veya hizmetlerini tanıtıp milyonlara insana ulaşabilirsiniz. Telif hakkı ve koruma işlemlerinde de büyük bir önem arz eden domain sayesinde, markanızın adını ve çevrimiçi varlığını tescillemek için mümkün kılınmıştır. Sonuç olarak, bir domain internet üzerinde markanızın taşıdığı kimliktir olmaktadır. 

Domain Ne Zaman Aktif Olur?

Domainlerin aktif olması için birkaç farklı adımın tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu adımlar domain kaydı yani domain hizmeti aldığınız sağlayıcının sizin için özel olarak oluşturulan domaini kayıt etmesi, dns ayarları yani alan adınınızın IP adresine dönüştürülmesi ve internet üzerindeki sunuculara yönlendirilmesi, bahsettiğimiz dns ayarlarının dünya çapındaki sunucularda güncellenmesi ve son olarak domain aktifleşmesi bu işlem dns ayarları yapıldıktan ve sunucular güncellendikten sonra meydana gelir. Bütün bu adımların yerine getirilmesi için belli bir süre gerekmektedir ve bu süre genellikle birkaç saat almaktadır ancak en fazla 48 saat sürebilir.

Özelleştirilmiş E-posta Adreslerinin Avantajları

Kendi domaininizle özelleştirilmiş e-posta adresleri oluşturabilirsiniz ve bu e-posta hesapları sadece sizin markanıza ait olacağı için güvenilirliğiniz artar.

Rakiplerden Sıyrılma Stratejisi

Domainlerin diğer yararlarından biri de rakip firmalardan sıyrılmak için kullanılabilmesi diyebiliriz. Özelleştirilmiş domain sayesinde rakiplerinizden sıyrılıp marka bilinirliğinizi yani sattığınız ürün veya verdiğiniz hizmeti daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz. Firmalar arası rekabette öne geçmek uzun vadede büyümeyi getirir.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.