Skip to main content
Genel Teknoloji ve İnovasyon

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service) Nedir?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as Service), işletme ve firmaların kötü senaryoların yaşanması durumunda veya sıradışı kesinti anlarında iş sürdürülebilirliğini sağlamak ve toplam yaşanan kaybı olabildikçe aza indirmek amacıyla sunulan ve kullanılan bulut tabanlı hizmete denir. Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service) geleneksel yaklaşımlara ek olarak maliyeti azaltırken, daha esnek, daha kolay, daha iyi ölçeklenebilir ve daha kolay erişilebilir bir çözüm sunar. Beklenmeyen durumların yaşanması durumunda bu kurtarma sistemi, eldeki verilerin daha kolay ve hızlı bir biçimde kurtarılmasını sağlar.

DRaaS Nasıl Çalışır?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service), çalışma prensibi olarak şu adımları benimser: 

  • Veri Yedekleme, 
  • Veri Aktarımı Buluta, 
  • Veri Yönetimi, 
  • Kurtarma Planlarının Oluşturulması ve Depolanması, 
  • Felaket Anı, 
  • Veri Kurtarma, 
  • İş Sürekliliği Sağlama, 
  • İzleme ve Değerlendirme.

DRaaS’ın Avantajları Nelerdir?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service), İş Sürekliliği Sağlama,

Veri Kaybını Minimuma İndirme, Hızlı Kurtarma, Maliyet Etkinliği, Ölçeklenebilirlik, Yönetim Kolaylığı gibi bir çok avantajını kullanıcılarına sunarak yoğun bir kullanıcı kitlesine hizmet eder.

DRaaS İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service), Risk Değerlendirmesi Yapma, Düzenli Yedeklemeler, Kurtarma Planlarını Oluşturma ve Güncelleme, Bulut Tabanlı Çözümleri İnceleme, Test ve Simülasyonlar, Eğitim ve Farkındalık, Uyarı ve İzleme Sistemleri Kullanma ve Güvenlik Önlemleri belirleme gibi uygulamaları gerçekleştirme imkanını kullanıcılarına sağlayarak yoğun bir kullanıcısı kitlesine hizmet sunar.

SIKÇA SORULAR SORULAR

DRaaS, felaket kurtarma için neden önemlidir?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma sistemi, diğer veri koruma sistemlerinden daha verimli çalışır. Farklı bir programın kullanılması eldeki verilerin tam olarak muhafaza edilememesine ya da belli verilerin yanlış şekilde tutulmasına sebebiyet verebilecekken DRaaS böyle bir ihtimalin gerçek olmasına şans tanımaz.

DRaaS hizmeti nasıl çalışır ve veriler nasıl korunur?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service), Veri Yedekleme, Veri Aktarımı Buluta, Veri Yönetimi, Kurtarma Planlarının Oluşturulması ve Depolanması, Felaket Anı, Veri Kurtarma, İş Sürekliliği Sağlama, İzleme ve Değerlendirme adımlarını çalışma prensibi olarak belirlemiş ve benimsemiştir. Verilerin korunabilmesi için ise bir dizi güvenlik önlemi içeren DRaaS’nin önlemleri şifreleme, yetkilendirme ve erişim kontrolü, güvenlik duvarları ve izleme, yedekleme olarak kısaca listelenebilir. DRaaS, firmalar için felaket durumlarının ne kadar yıkıcı olduğunu ve hazırlıklı bulunabilmenin onları kaostan ne kadar koruyacağını bilir ve buna göre davranır. Bu hizmetin verimli kullanımı ile firmaların bu kaos ortamının nasıl olduğunu bilmesine gerek kalmaz.

DRaaS, hangi tür felaketlere karşı koruma sağlar? 

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (Disaster Recovery as a Service) yani DRaas neredeyse her çeşit felaket ve kesintiye sebebiyet verecek olaya karşı koruma sağlamak için tasarlanır ve koruma sağlayabilir. Karşısında koruma sağladığı felaketlerin arasında doğal afetler, siber saldırılar, donanım kaynaklı arızalar, insan kaynaklı hatalar, güç kaynağından kaynaklı bir kesinti problemi, yazılımın yanlış olması kaynaklı yazılımsal sorunlar ve direkt olarak verinin geldiği yer olan veri merkezinden kaynaklı veya veri merkezinin karşılaştığı problemler bulunur.

DRaaS kullanmanın maliyeti nedir?

Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) hizmetinin firmanıza maliyetine dair net bir fiyat vermek mümkün olmaz, bu durum işletmenizin ihtiyaçları, tercihleri ve ne kadar kapsamlı olduğuna göre değişiklik gösterebilir. İhtiyacı, tercihleri veya kapsamı daha geniş bir şirket için maliyetin daha yüksek olacağını söylenebilir. Maliyet konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçerek işletmeniz için özelleştirilmiş bir fiyat teklifi alabilirsiniz. 

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.