Skip to main content
Genel Teknoloji ve İnovasyon

Google For Education ile Neler Mümkün? 

Google For Education

Eğitim dünyası da diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojideki hızlı gelişimden nasibini alarak dijital bir dönüşüm geçirmek üzere ve birkaç yerde bu dijital dönüşüm başladı bile. Bu dönüşümün merkezinde ise tüm dijitalleşme programlarında ismini görmeye alıştığımız Google bulunuyor. Google ve Google for Education ile öğretmen ve öğrenci için daha verimli bir öğrenme ve öğretme alanı oluşturulmaya çalışılırken, geleneksel eğitimin sunduğu artılar da mümkün oldukça dijitalleşmenin içerisinde bulundurulmaya çalışılıyor. Uzaktan öğrenme kavramının da günümüzde herkes için bir anlam ifade etmesiyle birlikte, dijital dönüşüm artık sadece bir ihtimal değil ve geleceğin eğitimini inşa etmemize yardımcı olacak.

Google For Education’ın Sunduğu Temel Araçlar ve Eğitimdeki Rolü

Google For Education alanında Google’ın bize sunduğu temel araçlara öğretmenlerin ve öğrencilerin günümüzde yüksek verimlilikle kullandığı Google Classroom, Google Workspace for Education, Google Meet gibi başka amaçlarla da kullanılabilecek ancak eğitim alanında da çığır açabilecek araçlar örnek verilebilir. Eğitimde bu araçların rolü ise esnekliği artırıp eğitim alanındaki toplumsal eşitsizlikleri azaltmaya çalışmak, bu araçlarla internetin olduğu herhangi bir yerdeki öğrenciler istedikleri kalitede eğitime sahip olabilirler.

Uzaktan Öğrenme ve İşbirliği ile Google Classroom’un Eğitimdeki Etkisi

Özellikle pandemi döneminde herkesin bir dönem kullanmak zorunda olduğu belli başlı uzaktan öğrenme programları bulunuyordu, Google Classroom da kesinlikle öğretmenler tarafından çokça tercih edilen bu programlar arasında bulunuyor. Google Classroom’un eğitime etkisi, öğretmen ile öğrenci arasında online eğitim programlarının çoğunda bulunan bir duvarın neredeyse kaldırılmış gibi görünmesi denebilir. Bu programı kullanan öğretmen ve öğrenciler, diledikleri zaman birbirlerine mesaj atabilir, ödev yükleyebilir veya görev verip alabilirler. Bu direkt iletişim, geleneksel eğitimin de sunduğu ve online eğitimden daha iyi olmasının düşünülmesinde de önemli bir yer kaplıyor.

Öğrenci ve Öğretmen İçin G Suite ile Etkin İletişim ve Verimli Çalışma

G Suite for Education da yine eğitim için kullanılan Google teknolojilerinin arasında kendisine yer bulur. Öğretmen ve öğrencilerin dersleri ve derslerde kullandıkları materyal ve etkinliklerin hazırlanmasına yardımcı olur ve öğretmenler öğrenci ilerlemelerini daha kolay takip edebilir.

Eğitim Kurumları İçin Güvenlik ve Uyumluluk: Google For Education ile Modern Eğitim Standartları

Her ne kadar eğitimde dijitalleşme ve dijitalleşme programları bize yeni gibi gelse de konsept olarak başka sektörlerin dijitalleşmesi ile aralarında bir fark bulunmuyor. Google teknolojilerinin içerisinde bulunduğu alan lojistik veya eğitim fark etmeksizin, her şekilde güvenli, esnek ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek uyumda programlar ve veri tabanları olduklarını söyleyebiliriz. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Google Workspace for Education nedir?

Google Workspace for Education, eğitim kurumlarının kullanımı için hazırlanmış bulut tabanlı hizmet paketi için kullanılır.

Google yönetici hesabı nedir?

Google yönetici hesabı, konsept olarak her Google teknolojisinde bulunan yetkileri daha fazla olup daha çok doküman açabilen hesaplara denir.

Workspace yöneticisi nedir?

Google Workspace’te uygulamaları yapılandıran ve gözlemleyen kişiye denir.

Google Workspace ile neler yapılabilir?

Google Workspace ile bir iş alanında yapılabilecek her şey bir yöneticinin de süpervizörlüğü sağlanarak yapılabilir ve uzaktan çalışmaya imkan sağlar.

Google Classroom ile neler yapılabilir?

Google Classroom ile normal bir sınıfta yapılan her şey yapılabilir.

Google Araçları Eğitimi nasıl alınır?

Google araçları eğitimi tarzı eğitimler, isterseniz Google’ın kendi sertifika programlarında bulunur.

Google Eğitim araçları nedir?

Google Classroom, Workspace gibi araçlar bu alana girer.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.