Skip to main content
Dijital Dönüşüm ve Modernizasyon

E-Ticaretin Modernizasyonunda Bulut Teknolojilerinin Kullanımı

Dijitalleşmenin hayatımıza kattığı pratikliği, kolaylığı ve hızı her geçen gün daha fazla benimsiyor ve vazgeçilmezlerimizin ilk sıralarına yerleştiriyoruz. Dijital teknolojiler sayesinde pek çok ihtiyacımıza daha az çabayla ve daha kısa sürede ulaşabiliyoruz. Teknolojiden en fazla verim aldığımız alanların başında ise e-ticaret sektörü geliyor.

İhtiyaç duyulabilecek neredeyse her şeyin yüzlerce seçenekle sunulduğu ve birkaç tıkla kullanıcının kapısına kadar ulaştırıldığı bu sihirli dünyaya ilgi arttıkça kullanılan teknolojilerin de geliştirilmesi ve iyileştirilmesi bir gerekliliğe dönüşüyor. Tam bu noktada ise e-ticaret şirketlerinin imdadına bulut teknoloji hizmetleri yetişiyor. Bu yazımızda bulut teknolojinin ne olduğuna ve ticaret sektörünün dijitalleşmesindeki kritik önemine değineceğiz.

Bulut Teknoloji Nedir?

Herhangi bir kurum ya da şirket için verilerin işlenmesi, ayrıştırılıp saklanması ve ihtiyaç olduğunda ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Tüm bu çalışmalar, şirketlerin bilgi işlem birimleri tarafından yapılır. Bulut teknoloji hizmetleri ise bilgi işlem biriminin internet tabanlı, sanal bir dünyadaki formu şeklinde özetlenebilir. Şirkete ait tüm veriler sınıflandırılarak bulut depolama araçlarında saklanır. Şirket bünyesinde yetki sahibi olan her birey ihtiyaç duyduğu an ortak ağ iletişimine, sabit sürücülere, işletim sistemi yazılımlarına gerek olmadan tüm verilere ulaşabilir. İnternet bağlantısına sahip bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon, bulut depolamadaki verilere ulaşmak için yeterli olur. 

Binlerce ileti ve dosyanın depolanıp her an ulaşılabilir olduğu mail uygulamaları ya da yine binlerce film, dizi veya şarkı seçeneğinin bir arada sunulduğu dijital platformlar bulut depolama yönteminin nasıl kullanıldığına örnek gösterilebilir. Telefonumuzdaki, bilgisayarımızdaki tüm fotoğraf ve dosyaları yedekleyerek saklayabileceğimiz ve istediğimiz an kullanabileceğimiz kişisel depolama servisleri de mevcut. E-ticaret siteleri de kendileri için geliştirilmiş bulut bilişim teknolojileriyle tüm verilerini depolayıp güvenle saklayabilir.

E-Ticaret Sitelerinde Bulut Teknoloji Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elektronik ticaret hizmeti veren şirketlerde verilerin oldukça geniş bir kitleye ulaştırılması gerekir. Şirket çalışanlarının, iş ortaklarının, ürün satıcılarının ve ülkenin, hatta bazen dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların ulaşmak isteyeceği tüm veriler sorunsuz bir şekilde ayrıştırılıp saklanmalıdır. Peki, bu noktada bulut teknolojiden faydalanan e-ticaret şirketleri hangi avantajlara erişir?

Yüksek Performans

Bulut depolama araçları, büyük çaplı ya da büyüme eğilimindeki e-ticaret şirketlerininperformansına ciddi katkılar sağlar. Tüm verileri gerçek zamanlı erişime açarak şirket çalışanlarının izlemesine, değerlendirmesine ve üzerinde çalışmasına imkân tanır. İşerintrafiğinin yoğunlaştığı zamanlarda bile verilerin erişilebilir olmasına yardımcı olur. 

Korunabilir Web Site Performansı

Yeni bir ürünün tanıtımı, kampanya dönemleri gibi her yeni adım e-ticaret sitelerindeki trafiğin artması anlamına gelir. Oysa sayfaların yüklenme ve detayların ulaşılma hızı, tüketici kazanımı konusunda oldukça önemlidir. Herhangi bir ürün sayfası birkaç saniye içerisindeaçılmadığında kullanıcının siteden ayrılıp rakip sitelere yönelmesi kaçınılmaz olabilir. Bulut teknoloji entegreli sitelerde veri yükü sanal bir alana aktarılır ve böylece sayfaların yüklenme hızı ile genel web site performansı korunabilir.

Düşük Maliyet

Verilerini sabit sunucularda saklamayı tercih eden şirketlerin büyüdükçe sunucularını da yenilemeleri ve daha geniş altyapılar oluşturmak için yüksek bütçeler ayırmaları gerekebilir. Bulut depolama servislerinde sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar alanı satın alıp kullanabilir, büyütmek istediğinizde ise bulut teknolojilerin ölçeklenebilirliği sayesinde çok daha düşük maliyetlerle çözüme ulaşabilirsiniz.

Veri Yedekleme ve Felaket Sonrası Kurtarma

Bulut teknoloji servisleri, tüm verilerinizi bağımsız bir yerde depolayıp güvenle saklar. Yerel sunucuda siber saldırı gibi bir olumsuzluk olduğunda herhangi bir sürümde veri kaybı yaşasanız dahi bulut depolamadaki verilerinize kolayca ulaşabilir ve hızlıca kurtarabilirsiniz.

Bulut Bilişim Hizmetleri E-Ticarette Nasıl Kullanılır?

E-ticaret sektöründe emin adımlarla ilerlemeyi düşünüyorsanız bulut bilişim hizmetlerinin size sağlayacağı faydaları göz ardı etmemelisiniz. Peki, nereden başlayabilir ve bulut teknolojisini e-ticaret faaliyetlerinizde nasıl kullanabilirsiniz? Size adım adım birkaç öneride bulunabiliriz:

1. Hedefinizin ne olduğuna ve bulut teknolojinin sağlayacağı faydalara en çok nerede ihtiyaç duyduğunuza karar verin. Amacınız sadece web sitenizin performansını iyileştirmek mi yoksa tamamen modernize edilmiş, dijitalleşmeyi yakalamış bir marka olmak mı istiyorsunuz? Ne istediğinize karar verdiğinizde adımlarınızı da daha doğru atabilirsiniz.

2. Bulut teknoloji, size iş sürecinizin farklı noktaları için birçok çözüm önerisi sunar. Siparişlerin yönetimi, ürün tedarik zinciri, depolama ve stok denetimi gibi onlarca çözüm önerisini dikkatlice değerlendirerek ihtiyaçlarınıza uygun seçimler yapmalı ve uygulama aşamasında bilinçli olmalısınız. Bunun için bulut teknolojinin ne olduğuna ve sağlayacağı faydalara hâkim olmanız gerekir.

3. Şirketiniz için en uygun bulut depolama çözümlerine karar verdikten sonra yapılanma sürecini çok iyi planlamalı ve yönetmelisiniz. Seçtiğiniz hizmetleri hangi departmanda ve ne düzeyde kullanacağınızı, çalışanlarınızı bu yapılanmaya nasıl adapte edeceğinizi başarılı bir şekilde planlarsanız girişimlerinizden daha yüksek verim alabilirsiniz.

4. Tüm şirket yapılanmalarında olduğu gibi bulut bilişim çözümlerini kullanmaya başladıktan sonra da adaptasyon sürecini dikkatlice takip edip değerlendirmelisiniz.

5. Bulut teknolojiler, alınan verimin artırılması için sürekli güncellenir. Sahip olduğunuz çözümlerin güncelliğini ve ihtiyacınıza uygunluğunu düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

E-ticaretteki başarı yolculuğunuzu bulut teknolojisi imkânlarıyla hızlandırmak istiyor ve şirketinizin yapılanma sürecini, güvenilir bir çözüm ortağıyla kusursuzca yönetmek istiyorsanız siz de Weoll ile hemen iletişime geçebilirsiniz!

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.