Skip to main content
Bulut Bilişim ve Altyapı

Cloud Teknolojilerinin ve Makine Öğreniminin Gaming Sektörüne Özel Uygulamaları ve Katkıları

Cloud Teknolojilerinin Gaming Sektörüne

Gaming sektörü, geliştirilen yeni teknolojiler ile iç içe olan ve bu teknolojiler sayesinde sürekli değişim halinde olan bir sektördür. Özellikle Cloud ve makine öğrenimi (machine learning) teknolojilerinin büyük bir yere sahip olduğu oyun sektörünün gelişimi, bu teknolojilerin sunduğu sayısız olanak sayesinde her geçen gün ivme kazanıyor. Oyuncular, makine öğrenimi teknolojisi sayesinde gerek oyunların içeriklerinde gerek oyun mekaniklerinde iyileşmelerle karşılaşıyor. Elbette Cloud teknolojisi, oyunların genel karakteristiğini değiştirmenin yanı sıra genel oyuncu profilinin beklentisini de derinden etkiliyor. Biz de bu yazımızda Cloud ve makine öğrenimi teknolojilerinin Gaming sektörüne sunduğu katkılara değineceğiz; daha fazla detay için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Cloud ve Makine Öğrenimi Teknolojileri Hakkında Kısa Bilgi

Özellikle oyun sektörüne birçok açıdan sayısız yararlar sağlayan cloud ve makine öğrenimi, son yirmi yıl içinde geliştirilmiş teknolojilerdir. 

Cloud Teknolojisi

Temelleri 1960’lara dayanan Cloud teknolojisi, aslında epey basit bir mantığa sahiptir. Bu mantık, dosyaların, bilgisayarların yerel diskleri yerine uzaktaki bir bulut sunucusunda saklanması fikri üzerine kuruludur. Özellikle 2000’li yıllardan sonra hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve yaygın bir kullanım kazanan Cloud teknolojisi sayesinde kişisel veriler, dosyalar, hatta büyük boyutlu oyunlar bulut sunucuları üzerinden kullanılabilir. Böyle bir teknolojinin en yaygın kullanımının oyun sektöründe olması kesinlikle şaşırtıcı değildir.

Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, Cloud teknolojisine kıyasla, Gaming sektöründe çok daha köklü ve derin bir etkiye sahiptir. Yalnızca oyuncuların değil, oyun firmalarının ve reklam platformlarının da işine yarayan bu teknoloji; oyun içi yapay zekanın yaratılmasından başlayıp oyun firmalarının marketing aşamalarına kadar oyun geliştirme sürecinin her aşamasında kullanılır.

Cloud Teknolojisinin Gaming Sektöründeki Yeri Hakkında Ne Söyleyebiliriz?

Eğer video oyunları ile ilgileniyorsanız son zamanlarda giderek popülerleşen Cloud Gaming kavramına aşinasınızdır. Bu kavram, bir oyunu uzaktaki bulut sunucuları üzerinden, herhangi bir dosya indirmeden oynayabilmenize olanak tanıyan Cloud teknolojisine işaret eder.

Cloud Gaming, oyunculara pek çok açıdan avantajlar sunan bir teknolojidir. En basitinden, bu teknoloji sayesinde oyuncular, oyun oynamak için bilgisayarlarına herhangi bir dosya indirmek zorunda kalmazlar. Bu sayede hem bilgisayarlarında oyun dosyalarına ayıracakları alandan tasarruf etmiş olurlar hem de oyun oynamak için saatler süren yüklemeler yapmak zorunda kalmazlar. Üstelik, bazı oyunlara sık sık güncellemeler geldiğini düşünürsek, oyunlarını bulut üzerinden oynayan oyuncular oyun yerine güncelleme ekranlarında zaman geçirmek zorunda kalmazlar.

Ek olarak, Cloud teknolojisi sayesinde oyunların kayıt dosyalarını saklamak çok daha kolay bir hale gelir. Yerel dosyalarda saklanan oyun kayıtlarının silinme ya da kaybolma riski her zaman vardır. Bilgisayarda oluşan problemler veya fiziksel olarak bilgisayara erişilemediği durumlarda oyun kayıtları kaybolabilir. Halbuki, Cloud teknolojisinden faydalanan oyunlarda yerel kayıt dosyaları silinse dahi oyuncular, oyun platformlarında açtıkları hesaplarına internet üzerinden erişerek rahat bir şekilde oyunlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Gaming Sektöründe Makine Öğreniminin Yeri Nedir?

Makine öğreniminin Gaming sektöründe kendini gösterdiği başlıca alan yapay zekadır. Oyuncu hareketlerini ve davranışlarını öğrenen bir yapay zeka tasarımı, oyunculara çok daha rekabetçi ve zorlayıcı bir oynanış sunarak oyundan aldıkları zevki maksimum seviyeye taşır. 

Yıllardır yapay zeka tasarımında kullanılan makine öğrenimi, oyuncuya daha gerçekçi bir ortam sunmak için olmazsa olmazdır. Özellikle 2017 yılında piyasaya sürülen Hello Neighbor oyunu, yapay zekanın oyuncu davranışlarını öğrenip bunları oyuncuya karşı ustaca kullanması ile makine öğreniminin Gaming sektöründeki yerine iyi bir örnek olmuştur. Söz konusu oyundan başka oyunlarda da kullanılan makine öğrenimi, Gaming sektörü için fazlasıyla önemli bir teknolojidir.

Makine öğreniminin Gaming sektöründeki bir diğer kullanımı oyun geliştirme sürecindedir. Bu süreçte makine öğrenimi, güncel trendlerin yakalanması ve yeni stratejilerin geliştirilmesi alanında kolaylık sağlar. Zira, makine öğrenimi sayesinde oyuncular arasında hangi trendlerin popüler olduğu, hangi türlerin daha çok tuttuğu ve ne tür oyun mekaniklerinin beğenildiği gibi bilgiler kolay bir şekilde belirlenerek bir oyun geliştirme stratejisi ortaya konabilir. 

Marketing stratejileri de elbette makine öğreniminin kullanıldığı bir diğer alandır. Gerek reklam firmaları gerek yapımcıların kendileri hangi tür reklamlara yönelmeleri gerektiğini makine öğreniminden faydalanarak belirleyebilirler. Bunun için, hedef kitlelerinin odak noktalarına, güncel trendlere ve oyuncu tercihlerine yönelik veri toplama faaliyetleri yürüten firmalar, makine öğrenimi teknolojisi sayesinde çok daha hızlı ve verimli bir biçimde faaliyetlerini sürdürebilirler.

Cloud Teknolojisinin Gaming Sektörüne Katkıları

Eğer şimdiye kadar bahsettiklerimizi kısaca özetlememiz ve hem Cloud teknolojisinin hem de makine öğreniminin Gaming sektörüne katkılarını toplu bir şekilde sıralamamız gerekirse ortaya şöyle bir liste koyabiliriz:

● Oyun yapım sürecinin hızlandırılması: Gerek Cloud teknolojisi gerek makine öğrenimi, oyun yapım sürecinin daha hızlı bir şekilde yürütülmesine olanak tanır. Yapım aşamasında oyun dosyalarının bulut sunucusu üzerinden paylaşılması ve tüm yapımcıların toplu bir şekilde dosyalara erişim sağlaması, yapım sürecinin sağlıklı yürütülmesi için şarttır. Zira, yapımcılar, bulut üzerinde yer alan dosyaları eşzamanlı olarak görüntüleyebilir ve gereken durumlarda birbirlerine yardımcı olabilir. 

● Veri toplama: Makine öğrenimi ise genel olarak oyunda yer verilecek olan mekaniklerin ve oyuncu beklentilerini karşılayacak bir oyunun ortaya konulması amacıyla veri toplama görevi görür.

● Cloud Gaming olanağı: Oyunculara yönelik olan bu katkı, bilgisayara herhangi bir dosya kurmadan oyun oynama olanağı tanıyarak uzun yükleme sürelerini ve  kayıt kaybı riskini ortadan kaldırmış olur.

Bütün bu saydıklarımızın yanı sıra Cloud ve makine öğrenimi teknolojilerinin Gaming sektörüne özel pek çok uygulaması ve katkısı söz konusudur. Günümüzde geliştirilmekte olan bu teknolojiler, yakın gelecekte de oyun sektörüne yön vermeye devam edecektir.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.