Skip to main content
Bulut Bilişim ve Altyapı

Bulut Bilişim: İşletmeniz İçin Dijital Dönüşümün Anahtarı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok farklı veri kullanımı her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Verilerin kullanımı kadar verilerin güvenliği hakkında da kullanıcıların dikkat etmesi gerekir. Genellikle birçok şirket veya birçok kişi verileri hakkında her ne kadar internet ortamına güvenmiş olsa da, özel verilerinizi ve bilgilerinizi saklamanın birçok farklı yolu bulunur. Güvenliğin yanı sıra, yapmış olduğunuz hizmetler için kullanılan birçok farklı türde yol bulunsa da, son dönemlerin en çok tercih edilen ve en çok kullanılan bilgi işlem yollarından bir tanesi, Bulut Bilişim modelidir.

Bulut Bilişim, internet üzerinden sunulmuş olan ve bilgi işlem açısından kaynakların paylaşımını ve kullanımını sağlar. Birçok farklı işlemi bir arada sunan Bulut Bilişim, bilgi işlem, veritabanı yönetimi, ağ erişimi ve veri depolama gibi birçok farklı hizmeti bir arada kullanıcılarına sunar. Eski yöntemlere bakıldığı zaman, genellikle birçok kişi kendi bilgi işlem alt yapısını yapmakla ve yönetmekle uğraşmaktadır. Fakat gelişmiş teknoloji ile birlikte ortaya çıkmış olan Bulut Bilişim sayesinde, istenilen kaynakların sağlayıcılar ile sanal sunucular, veritabanları ve depolama alanı gibi hizmetler üzerinden açıklayıcı bir şekilde paylaşılabilir.

Bulut Bilişim’in en temel avantajlarından biri, kaynakların ölçek açısından esnek bir şekilde ölçeklendirilebilmesidir. Kullanıcılar, istekleri doğrultusunda ellerindeki kaynaktan daha fazla erişebilir ve gerektiğinde mevcut kaynakları azaltabilir. Fiziksel olarak bir şeye sahip olmadığından, bulut bilişim kullanıcıları taşıma açısından ve işletme maliyetleri konusunda avantaj sağlar. Ayrıca, bakımlar ve güncelleştirmeler gibi birçok alanda veri ile ilgili durumlar, sağlayıcılar tarafından güvenli bir şekilde halledilebilir.

Sektör açısından birçok farklı sektörde kullanım sağlayabileceğiniz Bulut Bilişim, veri depolama, veri analizi ve iş sürekliliği gibi konularda sizlere avantaj sağlar. Güvenli bir şekilde verileri taşımak ve rahatlıkla kullanım sağlayabilmek için Bulut Bilişim tercih edebilirsiniz.

Bulut Bilişim Hizmet Modelleri

Kullanım açısından rahat bir şekilde kullanılan ve genellikle son dönemlerde internet sektörü bakımından en çok tercih edilen hizmetlerden bir tanesi, Bulut Bilişim olmaktadır. Kullanıcıları tarafından tercih edilen ve yaygın bir şekilde kullanılmış olan Bulut Bilişim, birbirinden farklı hizmet modellerine sahiptir. Bulut Bilişim türleri kullanıcıların hangi alanda kullanmak istediğine göre değişkenlik gösterebilir. Bulut Bilişim açısından almak istediğiniz hizmet modelini tercih ederek, daha güvenli bir ortam yaratabilirsiniz.

Yazılım Olarak Hizmet-SaaS

Kullanım açısından en çok tercih edilen ve en dikkatli şekilde yapılmış olan modellerden bir tanesi, Yazılım Olarak Hizmet modelidir. Bu modelin tercih edilmesinde ki en temel sebeplerinden bir tanesi, kullanıcılara bulut üzerinden yazılım uygulamalarını rahatlıkla kullanabilmesini sağlamasıdır. Hizmet modeli konusunda Bulut Bilişim kullanan kişiler, uygulamaları çalıştırmak ve verilere erişmek gibi birçok işlevi kullanmak için internet ile bağlantı sağlar. Herhangi bir şekilde kendi altyapınız olmadan, uygulamaları çalıştırabilir ve verileri işleyebilirsiniz. SaaS kullanıcılarının en çok kullanmış olduğu alanlardan bir tanesi, e-posta hizmetleridir. Bu tarz birçok farklı alanlarda yazılımlar sayesinde daha güvenli bir ortam elde edebilirsiniz.

Platform Olarak Hizmet-Paas

Bulut Bilişim kullanıcılarının model açısından tercih etmiş olduğu bir diğer model ise, Platform Olarak Hizmet modelidir. Bir diğer adı ile PaaS olarak bilinen bu hizmet modeli, uygulamaları geliştirmek ve dağıtmak için bir platform sağlamaktadır. PaaS sayesinde kullanıcılar, uygulama geliştirme, uygulama test etme ve yönetme gibi birçok alanda kullanım sağlayabilecekleri bir altyapıya sahip olurlar. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir şekilde altyapısı bulunmadan, uygulamaları için bulunan sabit sunucuları ile kolaylıkla halledebilirler. Platform Olarak Hizmet alanına verilebilecek en önemli örneklerinden bir kaç tanesi; geliştirme platformları ve iş süreçleri otomasyonu araçlarıdır.

Altyapı Olarak Hizmet-IaaS

Hizmetler açısından kullanım olarak en rahat ve en çok tercih edilen hizmet türlerinden bir diğeri ise, Altyapı Olarak Hizmet yani bir diğer adı ile IaaS hizmet modelidir. Kullanıcılarına sanal bir altyapı sağlayarak, gerekli yerlere kolay bir şekilde erişim sağlanabilir. Sanal sunuculara, ağ kaynaklarına, depolama alanlarına ve en önemlisi diğer temel bilişim kaynaklarının birçoğuna erişim sağlanabilir. IaaS hizmet modelinde kullanılmış olan hizmet modelinde, kullanıcılar altyapıyı yönetmek için bu modele başvururlar. Bu sayede herhangi bir şekilde sunucuların satın alınması ve bakım gibi durumlardan kurtulmuş olurlar. 

Bulut Bilişim Nasıl Kullanılır?

Güvenlik açısından önemli bir yapı olan Bulut Bilişim, birçok kişi tarafından kullanımı daha rahat bir şekilde sağlamak için merak edilir. Genellikle, uzman kişilerin bulunması, kullanım açısından en rahat ve güvenilir yöntemler arasında yer alır. Ancak Bulut Bilişim’i kullanırken izlemeniz gereken birkaç önemli yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri detaylı bir şekilde araştırdığınızda, daha verimli bir Bulut Bilişim kullanıcısı olabilirsiniz.

Bulut Bilişim kullanmadan önce ihtiyaç analizi yapmanız gerekir. Kullanacağınız alanı ve kullanmış olduğunuz yerin bu konuda önemi çok fazladır. Kişisel olarak bir kullanım gerçekleştirmek isterseniz, verilerinizi ona göre ayarlamanız gerekir. Sunucu, depolama, veri gibi birçok farklı analizi gözden geçirerek, hangi alanda kullanmanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Daha sonrasında ihtiyaçları analiz ettikten sonra, Bulut Bilişim hizmeti sağlamış olan sağlayıcılar ile işleme devam edebilirsiniz. Sağlayıcı tercih ederken sizin için daha uygun ve işinde güvenilirliğin önemli olduğunu unutmadan tercih edebilirsiniz. 

Almış olduğunuz hizmetler karşılığında, seçmiş olduğunuz kaynakların yönetimini elinize alabilirsiniz. Web tabanlı bir kullanıcı arayüzü ile birlikte, sağlayıcının sunduğu araçları kullanabilir ve kaynakları özelleştirebilirsiniz. VErileri yönetmek ve güvenlik ayarları gibi birçok farklı olanağı aynı şekilde web üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Verilerinizi veya dosyalarınızı var olan ve aktif bir şekilde kullanım sağlamış olduğunuz bulut ortamına taşıyabilirsiniz.

Bulut Bilişim Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kullanım olarak verilerin daha güvenli ve daha sağlam bir şekilde uzun süre saklanılması için tercih edilmiş olan Bulut Bilişim konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus bulunur. Bu hususlar arasında en önemli ve son dönemlerde sıklıkla başa gelen durumlardan bir tanesi, güvenlik konusudur. Verilerinizin güvenli bir şekilde kalmış olduğuna ve uzun bir süre sadece sizin erişim sağlayabileceğiniz yerlerden hizmet almaya özen göstermelisiniz. Bu durumun yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise, verilerin yedeklenmesidir. Bulut Bilişim hizmeti almak için, profesyonel çalışanlardan destek almak isterseniz, Global IT olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.